Co vše má obsahovat kniha života?

Proč je kniha života u osvojeného dítěte tak důležitá? Na přípravných kurzech, které jsou součástí adopčního procesu, jsme toto téma důkladně probírali. Podělím se s vámi o své poznatky a předám vám pár tipů. Z doslechu jsem zjistila, že né vždy se kniha života probírá do větších detailů.

Pokusím se vám předat to nejzásadnější.

Kniha života je způsob, jak zpracovat příběh dítěte do ucelené formy. Ztratilo to nejcennější, zažilo trauma, primární zranění. Opustila ho biologická maminka u které bylo 9 měsíců v bříšku.

Kniha zpracovává bolestnou minulost života dítěte a pomáhá uzdravovat. Kniha života má být zároveň způsob, který dítěti pomůže ukotvit a uložit vzpomínky a události z jeho života. Většinou se přebírá od pěstounů, kteří začali a my pokračujeme. Pokud se tak nestane, měli bychom začít my, jako nová rodina.

A co vše má obsahovat?

Fotografie děťátka (kde a kdy se narodilo)

Fotografie biologických rodičů (pokud jsou, jestliže ne, alespoň je nakreslit)

Fotografie pěstounů (důležité události, vzpomínky)

Dokumenty (kopie rodného listu, svěření do pěstounské péče, rozhodnutí o adopci)

Jeho první úspěchy  (první zoubek, první slova, kdy začalo sedět, chodit atd.)

Fotografie adoptivní rodiny 

  • Knihu života má dítě stále při sobě, kdykoliv se k ní může vracet.

Postupně si jí doplňuje a jen ono rozhodne, komu jí ukáže. S knihou dítěti pomáháme, ptáme se, co by ho ještě zajímalo, zjišťujeme informace. Při vytváření je vhodné využít co nejvíce hravých technik, aby společné vytváření bylo zábavné a dítě si ke knize vytvořilo pozitivní vztah.

Osvědčuje se využívání barevných obrázků, fotek, kreslení, vystřihování, lepení, zjišťování historek o dítěti i od lidí, kteří dítě i jen chvíli znali, fotky míst, kde dítě bydlelo atd.

Díky knize dítě dokáže svou minulost lépe uchopit, jako smysluplný příběh, a to se stává základem pro vytvoření pozitivního vztahu k sobě i druhým. Doplnění ke knize života je také rodokmen, strom života a ekomapa.

Dovolím si vás inspirovat ještě dalším tipem a to je tvorba rodinného alba. Již na začátku naší cesty adopcí jsem zaznamenávala důležité okamžiky, jako například: 

  • jak jsme se těšili na příchod naší holčičky
  • jak jsme zařizovali pokojíček
  • co vše jsme dělali před jejím příchodem
  • kdy jsme začali kupovat první nábytek, výbavu, postýlku..
  • kdy nám zazvonil kouzelný telefon
  • kdy jsme naší dceru poprvé viděli a mnoho dalšího.

Věřím, že toto rodinné album nám také pomůže lépe uchopit náš příběh, jak si k nám naše holčička našla cestu. Tvorbu si moc užívám a pokračuji, kolik měsíců už jsme spolu, jakou má oblíbenou hračku, první krmení, úsměv, první plazení, zoubek. K tvorbě mi velmi pomáhají a navádějí milníkové kartičky, které jsem v období čekání na kouzelný telefon začala tvořit.

Podívejte se na můj výběr tady

Už se taky těšíte na tvoření alba a knihy života s vaším dítětem? Pokud se vám článek líbil, budu ráda za sdílení.

S láskou Kateřinna