Co vše má obsahovat kniha života?

Proč je kniha života u osvojeného dítěte tak důležitá? Na přípravných kurzech jsme toto téma důkladně probírali a jsem za to neskutečně vděčná. Podělím se s Vámi o své poznatky a předám Vám pár tipů. Z doslechu jsem zjistila, že né vždy se kniha života probírá do detailů.

Pokusím se Vám předat to nejzásadnější.

Kniha života je způsob, jak zpracovat příběh dítěte do ucelené formy. Ztratilo to nejcennější, zažilo trauma.

Kniha zpracovává bolestnou minulost života dítěte a pomáhá uzdravovat. Kniha života má být zároveň způsob, který dítěti pomůže ukotvit a „uložit“ vzpomínky a události z jeho života.

Kniha se většinou přebírá od pěstounů, kteří začali a my pokračujeme. Pokud se tak nestane, měli bychom začít my, jako nová rodina.

A co má obsahovat?

Fotografie děťátka (kde a kdy se narodilo)

Fotografie biologických rodičů (pokud jsou, jestliže ne, alespoň je nakreslit)

Fotografie pěstounů (důležité události, vzpomínky)

Dokumenty (kopie rodného listu, svěření do pěstounské péče, rozhodnutí o adopci)

Jeho první úspěchy  (první zoubek, první slova, kdy začalo sedět, chodit atd.)

Fotografie adoptivní rodiny (takže naše hurá)

  • Knihu života má dítě stále při sobě, kdykoliv se k ní může vracet.

Postupně si jí doplňuje a jen ono rozhodne, komu jí ukáže. S knihou dítěti pomáháme, ptáme se, co by ho ještě zajímalo, zjišťujeme informace. Při vytváření je vhodné využít co nejvíce hravých technik, aby společné vytváření bylo zábavné a dítě si ke knize vytvořilo pozitivní vztah.

Osvědčuje se využívání barevných obrázků, fotek, kreslení, vystřihování, lepení, zjišťování historek o dítěti i od lidí, které dítě i jen chvíli znali, fotky míst, kde dítě bydlelo atd.

Díky knize dítě dokáže svou minulost lépe uchopit, jako smysluplný příběh, a to se stává základem pro vytvoření pozitivního vztahu k sobě i druhým. Doplnění ke knize života je také rodokmen, strom života, ekomapa a mnoho dalšího.

Už se velmi těším na její tvoření a co vy?

S láskou Kateřina

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.