Adopce dítěte, jak probíhá a na co se připravit?

Osvojení neboli adopce, patří k nejzásadnějšímu rozhodnutí ve vašem životě. Ať už se rozhodujete, nebo jste se rozhodli osvojit děťátko, velmi vás obdivuji a podporuji každý takový pár. Vím, jak je těžké učinit první krok. Ten krok do neznáma. Vím, jaké jsou na začátku obavy. Obavy z celého procesu a co mě čeká.

Věřím, že si pokládáte otázky:

  • Zvládnu celý proces?
  • Mám na to?
  • Je to psychicky náročné?
  • Jak dlouho to bude trvat?
  • Jak dlouho budu čekat na dítě?
  • Co na to okolí?

Já ty obavy měla taky. Nyní jsme s manželem šťastně schválení čekatelé. Čekáme, až se nám splní sen. Sen, kdy se staneme rodinou. Máme bezpečně za sebou jednu z nejdůležitější fáze. Žádost jsme s nadšením podali v 06/2020, přípravu dokončili v 06/2021.

V tomto článku se zaměříme, jak začít, kde vedou první kroky a jak vše probíhá.

‘‘Dobrý den, máme zájem o náhradní rodinnou péči, rádi bychom si u Vás sjednali osobní schůzku‘‘

Jedna obyčejná věta a přesto je těžké ji vyslovit, nebo napsat.

První krok vede na OSPOD – orgán sociálně právní ochrany dětí.

Setkáte se se sociální pracovnicí, která vám vysvětlí celý proces osvojení a předá formuláře k vyplnění. Následně si domluví schůzku u vás doma. Zaměří se, jak pevný je váš vztah, zdravotní stav, zaměstnání, sociální zázemí a jaké máte předpoklady vychovávat děťátko. Bude se zajímat, jaké jsou vaše představy o miminku, které toužíte přijmout.

Pokud neshledá závažné důvody, které brání k přijetí dítěte, vaši spisovou dokumentaci předá na Krajský úřad. Ten vás poté kontaktuje ohledně psychologického posouzení a přípravných kurzů.

Proč probíhá psychologické posouzení?

Chtějí mít jistotu, že pro děťátko vyberou ty nejlepší rodiče. Zda právě VY jste dostatečně silní a psychicky odolní, vše kolem osvojení zvládnout. Posouzení probíhá formou společného sezení, poté může být i každý zvlášť. Psycholog se zaměří, na vaší osobnost, stabilitu partnerského vztahu, důkladně rozebere vaše dětství a rodinu. Poté sepíše závěrečný posudek, který předá na Krajský úřad.

Součástí procesu osvojení jsou také přípravné kurzy.

Posláním kurzů je, jak se co nejlépe připravit na všechny možné situace, které vás mohou s osvojeným děťátkem potkat. Ujasnit představy o tom, jaké děťátko můžete do své péče přijmout.

Budete pracovat ve skupinách formou hry, dostávat domácí úkoly a také tipy na zhlédnutí filmů a dokumentů, na téma osvojení. Zaměříte se, jaký typ výchovy je ten správný. Seznámíte se s páry, kteří budou stejně naladění jako vy, což je velmi pozitivní a s většinou zůstanete v kontaktu.

Na základě odborného psychologického posouzení a absolvování přípravných kurzů, vydá příslušný Krajský úřad rozhodnutí o vašem zařazení do evidence čekatelů. Oznámení obdržíte písemnou formou a vy se stanete šťastnými čekateli.

Začnete být blíže a blíže ke splnění Vašeho snu. Snu být rodinou. Čekání může být různě dlouhé, dle kraje a počtu dětí k adopci.

KOUZELNÝ TELEFON může zazvonit kdykoliv.

Toto čekání si můžete zkrátit výbavou dětského pokojíčku, naladění se na příchod miminka, četbou odborné literatury a také trávení společného volného času. Neváhejte a dělejte vše, co je vám milé, ať získáte dostatek energie a duševní pohody, kterou pak snadno předáte svému dítěti. 

Pokud jste rozhodnutí pro adopci a stále nemáte odpovědi na všechny Vaše otázky, stáhněte si Návod, jak probíhá adopce, který vám celý proces ještě více přiblíží. 

Pro více informací vede cesta tady.

Přeji vám, abyste brzy docílili svého snu. Snu, být rodina.

Hodně štěstí.

S láskou a úctou

Kateřina

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.